karı koca ilişkileri 3

Karı Koca ilişkilerinde Yapabilecekleriniz

Nikah memuru “Sizi karı koca ilan ediyorum” dediği andan itibaren hayatımızın en komplike ve kapsamlı ilişkisine adım atmış oluruz. Karı koca ilişkileri üzerine psikologlar, toplum bilimciler, iletişim uzmanlarının, ilişki uzmanları ve tüm bireyler tarih boyunca çok söz söylemiştir. Karı koca ilişkileri insan hayatındaki tüm ilişkilerden farklı ve özel bir karakter taşır. Çünkü başka hiç kimseyi hayatınıza bu kadar dahil etmeyi düşünmemişsinizdir. Hiçbir arkadaşla, yakınınızla hatta anne ve babanızla eşinizle olduğu kadar hayatınızı kuşatan paylaşım içine girmeniz mümkün değil.

Bu derin ilişkinin akışı da tıpkı günlerin, mevsimlerin akışı gibidir. Hava her zaman güneşli olmaz, bazen sert fırtınalar çıkabilir. Bazen gece katran karasıdır, bazen de gündüz apaydınlık. Evlilikte de geçirilen zamanlar her zaman aynı değildir. Eşiniz bir gün sizin el ele yolda yürüdüğünüz sevgiliniz olurken, bir gün çıkardığı kıyafetleri, su içtiği bardağı kaldırmayan bir çocuk olabilir. Tabi aynı durum sizin için de geçerlidir. Bu yüzden evliliği sadece bir aşk masalı olarak algılamayın. Evlilikte elbette aşk da, sevgi de vardır ve evliliğin olmazsa olmazıdır. Fakat evlilik iki sevgili ilişkisinin ötesine geçer. Evlilik sevgili ilişkisine ek olarak hayat savaşında bir silah arkadaşlığı, bir dostluk, bir yoldaşlık, bazen de bir anne oğul ve baba kız ilişkisidir. Eğer evlilik hayatınızın tüm alanlarında beklentilerinizi karşılıyorsa, o evlilik mutlu bir evliliktir. Tabi asıl mesele böyle bir evlilik yapmaktır. Peki, bu nasıl olur? Bu sorunun kesin bir cevabının olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak mutlu bir evliliğin bazı ipuçları vardır. Her zaman “ doğru insanı bulmak” gibi bir amaçtan söz edilir.

karı koca ilişkileri 2Mutlu bir evlilik için ilk şart, “doğru insan olmaktır” . Doğru bir insan olduğumuz sürece doğru insanı bulmaya hakkımız vardır. Doğru insan tanımı herkese göre değişir. Ancak şunu sakın unutmayın; siz eş seçerken ya da seçtiğiniz eşle yaşarken ondan beklediklerinizin ne kadarını siz yapıyorsunuz, onda olmasını istediğiniz özelliklerin kaçı siz de var. Öyle ya, beklentiler karşılıklıdır karı koca ilişkilerinde. Bir şeyler vermeden bir şeyler alamazsınız. Her zaman veren taraf olursanız da belki evliliğiniz yürür ama siz bitersiniz. Her zaman alan taraf olmayı düşünüyorsanız, zaten evlenmeyin.

karı koca ilişkileri

Karı koca ilişkilerinde bazı altın kurallar vardır. Siz eşinizin, eşiniz de sizin tapulu malı değilsiniz. Her ikinizde her zaman birbirinizin istediği gibi olamazsınız. Her ikinizin de kusurları, hataları vardır. Her ikinizin de birbirinize karşı sorumlulukları vardır. Birbirinize emek vermeden, birbirinizden bir şey beklemeye hakkınız yoktur. Sorunlarınız elbette olacaktır. Ancak sorunları çözme yollarınız sorunlu olmamalıdır. Ve eşiniz sizin hayat serüveninizde her zaman yanınızda olmasını istediğiniz insan olmalıdır.

mutlu karı koca

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir