söz bohçaları örnekleri

Söz Bohçası Nelerden Oluşur

Dışarda yapılan bir söz merasiminde bile önceden mutlaka gelenek ve göreneklerimize uygun olarak evde bir toplantıyla söz bohçası karşılıklı iki tarafa gösterilerek, teslim edilir. Ülkemizde oldukça yaygın olan kız ve erkek tarafının evlilik öncesinde gelin ve damat adayına söz bohçası hazırlaması adettendir. Artık günümüzde bunu şık bir valizle de sunanlar oldukça yaygındır. Verilen söz bohçası içerisindekiler düğün ertesinde kullanılacak olmasından dolayı gelin adayı ve kayınvalide söz bohçasının nasıl olması gerektiğini birlikte karar verip seçerler.

Peki, bu özel günde erkek tarafı gelin adayına neleri uygun görecek, neler alacak, söz bohçasına ne konur sorusuna gelirsek;  parfüm, deodorant, gecelik takımı, iç çamaşırı takımı, sabahlık takımı, makyaj malzemesi, ayakkabı, çanta, bir takım kıyafet bulunmaktadır. Bunların yanı sıra terlik, sepet, şase veya sandık ki bunların söz için olmasından ötürü küçük olması gerekir,  sandık içine bohça veya havlu takımı,  çorap, mendil, tarak, takı seti ve ayna bulunmaktadır. Erkek tarafının gelin adayı için oluşturduğu bohçada ise; saten ve pamuklu pijama takımı, parfüm ve deodorant, mendil, çorap, terlik, sandık içine bohça ve havlu,  söz için olduğu için küçük olanlar tercih edilmektedir. Bununla birlikte şase ya da sandık, iç çamaşırı seti, gömlek, kravat, kemer ve cüzdan seti, ayakkabı,  manşet takımı, tıraş seti ve papyon bulunması gerekir.

Sponsor Reklamlar

Tüm bunlara ilave olarak kayınvalide ve kayınpederlere hediyeler gönderilir. Söz bohçası içerisinde bulunması gerekenler yöreden yöreye farklılık gösterse de genel olarak söz bohçaları bu parçalardan oluşmaktadır. Bohçayı hazırladık peki nasıl takdim edeceğiniz ne yapacağınız sorusunu soruyorsak eğer kendimize dantel ve iğne oyasından yapılan bohçalar, üzerine saten bir kurdele eğer gözünüze sade gözükürse nazar boncukları ve yapma çiçekler, üzerine bohçanın daha da hoş durmasını sağlayacak tüllerle çok şık bir bohça hazırlayabiliriz.

Hazır satılan bohçalar da bulunmaktadır. Uygun fiyatlardan başlayarak ulaşabileceğiniz bu hazır söz bohçaları, uğraşmak istemeyenler veya koşuşturma içinde buna zaman ayıramayanlar için ideal niteliktedir. Aslında bunlarla sınırlı kalmayıp kendi istediğimiz ilaveler veya eksiltmelerle bize özgü bir bohça oluşturmakta mümkündür.

Örnek Söz Bohçası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir