nişan bohçası

Söz Bohçasında Olması Gerekenler…

Yıllardır süregelen ve insanın içini ısıtan adetlerimizden biri de söz bohçası hazırlamaktır. Çok eskilerde mendil vermekle başlayan bu adet günümüzde gelişerek söz bohçası halini almıştır. Damat adayına tuzlu kahveyi içirip kızın babasından “olur”u aldıktan sonra hemen bohça hazırlıklarına başlanır. Peki, söz bohçasında olması gerekenler nelerdir? Öncelikle, eğer evde özenerek kendiniz yapmadıysanız nakışlı, dantelli, süslü bir bohça almak şart.

söz yastığı

Günümüzde bohçanın yerine şık, sevimli ve dekoratif sandıklar da satılıyor. Böyle bir sandık tercih edip sandığınızı da bohçaya sarabilirsiniz, sonrasında bu sandığı evinizin bir köşesinde aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Tercih size kalmış. Söz bohçasında olması gerekenleri ise iki ayrı başlıkta incelemek gerek. Her ne kadar yazımızı gelin adaylarımızı düşünerek yazıyor olsak da, adetleri bilmeyen telaşlı bir damat adayı ya da kayınvalide de bu konuyu araştırıyor olabilir. Gelin adayları için erkek tarafının hazırladığı bohçaya; iç çamaşırı, çorap, gecelik takımı, sabahlık, mendil konulur. Arzuya göre saten bir pijama takımı da alabilirsiniz. İç giyimin ardından terlik ve havlu gelir. Yalnız dikkat edin alelade bir havlu olmasın, kaç mahalleden komşular toplanıp bohçayı görmeye gelecek, işlemeli bir havlu bile koyamamışlar, diye en baştan eksiyi alırsınız yoksa.

Sponsor Reklamlar

söz hazırlığı

Havlunun ardından kişisel bakım ürünleri olan makyaj seti, ayna, tarak ve parfüm konulur. Burada da havluda ki kural geçerli. Ayna ve tarak mümkünse gümüş işlemeli olmalı. Parfümün markasını da gelin adayınıza sormanız uygun olacaktır. Bunlardan sonra ise çanta, ayakkabı ve bir takım elbise konulur. Genelde konulan eşyalar bunlardır ama siz başka şeyler de hazırladıysanız koyabilirsiniz. Bohçanın içeriğini azaltmak veya çoğaltmak size kalmış. Damat adayları için hazırlanan bohçaya konulacaklar da ise yine en başta iç çamaşırı, mendil, çorap ve pijama bulunur. Havlu bu bohçada da vardır ve şık, süslü püslü olması adettendir. Unutmayın ki söz bohçalarının yapılışındaki birinci amaç işlevselliği değil şıklığıdır. Bu yüzden gösterişe kaçmakta tereddüt etmeyin.

 

söz bohçası

 

Kişisel bakım ürünü olarak bu bohçaya tıraş takımı ve parfüm konulur. Gelin bohçasından ayrı olarak bu bohçada seccade (yine mümkünse en süslüsünden), tespih, namaz takkesi konulur. Cüzdan ve kemer takımı da gelin bohçasında olmayan diğer eşyalardır. Terlik, ayakkabı, kravat ve gömleği de koyduysanız bohçayı kapatabilirsiniz. Artık sadece teslim edilmesi kaldı. Umarız ki birlikte kurduğunuz ömür de söz bohçanız gibi güzel olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir